Recenzja książki – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena jako enigma biosfery
Ocena 8/10

Co tak naprawdę wiemy na temat nieokiełznanych i szaleńczych sił przyrody, które otaczają nas oraz nasz dobytek? Czy jesteśmy w stanie pojąć, jakie techniki komunikacji wykształciła w toku ewolucji szata roślinna? Można by pomyśleć, że o florze wiemy już wszystko. Czy aby na pewno?

Peter Wohlleben w „Sekretnym życiu drzew” ukazuje istoty dobrze nam znane, lecz jednocześnie obce, baśniowe,  zanurzone we własnej rzeczywistości. Eksploracja bytu ożywionego jest w dużej mierze badaniem związków, łączących go z otoczeniem i wpływów wszelkich rodzajów.  Zgłębianie kolejnych stron lektury daje możliwość odkrycia intrygujących, tajemniczych rozdziałów, m.in. „Leśny savoir- vivre”, „Dzieci ulicy”, „Bioroboty?”. Kto domyśliłby się, że zielone płuca posiadają urząd opieki społecznej, klimatyzację i poczucie czasu?

Myślę, że niekonwencjonalna pozycja leśnika z ponaddwudziestoletnim stażem jest w stanie niejednemu zawrócić w głowie. Zestawienie drzewostanu z cywilizacją ludzką poszerza horyzonty i skłania do głębszych refleksji… Uważam, iż po bestseller powinni sięgnąć szczególnie dociekliwi i ciekawi świata!

 

Kamila Czerniawska 2F

Możesz również polubić…