Recenzja : „Informacja jest piękna”

„Informacja jest piękna”

autorstwa Davida McCandlessa

w przekładzie Olgi Siary

4/10

 

Książka „Informacja jest piękna” charakteryzuje się nietypowym formatem i bardzo kolorowym wnętrzem. Na pierwszy rzut oka zachwyca i urzeka swoim niestandardowym podejściem do tematu. Ale o czym właściwie jest tak książka?

 

„Informacja jest piękna” w swojej 255 stronicowej opowieści próbuje nam udowodnić, że tytułowa informacja jest piękna! Książka ta zawiera ponad 200 infografik opowiadające na wszelkie pytania internautów. Bazując na wyszukiwarkach internetowych, trendach modowych i wzroście zainteresowaniach użytkowników Internetu, autor zestawia te infografiki przekazując wiedzę i zestawienia. W tej pozycji, przedstawione są tylko czyste infografiki, bez żadnego słowa wyjaśnienia.

 

Informacja pozbawiona kontekstu jest tylko informacją, nie wiedzą. Na pierwszy rzut oka, książka sprawia wrażenie bardzo dobrze dopracowanej, jednak z czasem okazuje się tak samo powierzchownie zrobiona jak to, co ją stworzyło – Internet. Publikacja jest pełna błędów rzeczowych i składniowych. Są to błędy takiego rozmiaru, że książkę tę nie należy traktować jako dodatkowe źródło wiedzy, a tylko i wyłącznie jako źródło do inspiracji – tę pozycję powinien mieć każdy grafik i projektant. Książka ta tworzy bardzo ładny obrazek, więc jest idealna do oglądania i niezobowiązującego przeglądania, jednak jeżeli ktoś chciałby wyciągnąć jakieś edukacyjne wnioski, to lepiej samemu zabawić się w poszukiwacza prawdy w otchłani Internetu.

Hubert Oleksiak

Możesz również polubić…