Nasi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych  w Gdyni

Uczniowie „Szóstki” aktywnie uczestniczyli w największej imprezie filmowej w Polsce – zakończonym w sobotę, 22 września 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W ramach działań Filmoteki Szkolnej obejrzeliśmy filmy fabularne („Boże ciało” i „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Słodki koniec dnia” oraz „Mowa ptaków”) oraz projekcję zestawu filmów dokumentalnych  poprzedzoną świetnym wykładem prof. Krzysztofa Kornackiego „Zniewolenie umysłów? Polskie kino dokumentalne lat 70”

Kaja Klimek i Michał Oleszczyk  – krytycy filmowi i dziennikarze poprowadzili dyskusje po projekcjach. Uczestnicy spotkań mieli okazję podzielić się swoimi opiniami na temat obejrzanych filmów. Debaty stanowiły kontynuację akcji „Skrytykuj!” promującej świadomą dyskusję o kinie. Pięcioro uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych za ciekawe, dojrzałe głosy w dyskusji.

Projekcje budziły skrajne emocje. Film „Słodki koniec dnia” pozostawił niedosyt wrażeń i rozczarowanie. Nie zawiodła jedynie muzyka Leszka Możdżera skomponowana do tego obrazu. Osłodą dla oglądających były także przepiękne włoskie krajobrazy. Natomiast „Mowa ptaków” zrobiła na oglądających duże wrażenie. Teatralizacja gry aktorów oraz wiele scen w ten sposób właśnie reżyserowanych są znakiem rozpoznawczym Xawerego Żuławskiego. Jeśli ktoś zna jego debiut- film Chaos lub też ekranizację Wojny polsko – ruskiej… z pewnością zauważy wyraźny, zdecydowany charakter tych filmów. Mowa ptaków sprowokowała długą dyskusję na lekcji o problemie odrzucenia, inności; o podążaniu za swoimi marzeniami, ale także o biografii Żuławskich – ojca i synów, która była tu inspiracją wielu scen.

Z komentarzy uczniów:

  • Film „Boże ciało” uważam za jeden z lepszych, które ostatnio widziałam. Sprawił, że zaczęłam rozważać istotę religii, a przede wszystkim tradycyjne do niej podejście. (Julia II B)
  • Rozmowa na temat filmu była bardzo konstruktywna. Zwróciła moją uwagę na detale, których normalnie nie zauważam. Miałem okazję poznać zdanie innych osób na temat filmu.
  • Na spotkaniu po filmie zawiązała się bardzo interesująca dyskusja.
  • Bardzo rozwijające zajęcia, które pozwalały spojrzeć na film z różnych, także technicznych stron. (Magda II B)
  • Bardzo miło było zobaczyć jeden z najlepszych filmów festiwalu. Historia Mietka Kosza była bardzo poruszająca i nieprzewidywalna. ( Mikołaj II D)
  • Było to dla mnie spore emocjonalne przeżycie; cieszę się, że miałem okazję poznać losy Mieczysława Kosza.( Piotr II D)
  • Zaskoczyło mnie, że film biograficzny może być naprawdę interesujący i wciągający. Świetna główna rola!
  • Genialna gra aktorska. Niezapomniane wyjście do kina.(Ralf II D)
  • Bardzo poruszający film mówiący o miłości do muzyki i realizowaniu swoich pasji mimo wszelkich trudów, jakie przynosi życie (Kinga II D)
  • Ciekawa historia życia niewidomego pianisty i świetna muzyka skomponowana przez Leszka Możdżera! (Zbyszek II D)
  • Film dużo mówi o życiu. Ciekawe efekty dźwiękowe, genialna gra aktorska!
  • Warsztaty filmowe bardzo mi się podobały. Wykładowca mówił ciekawie, co w połączeniu z młodzieżowym językiem i od czasu do czasu żartobliwymi wtrąceniami przyniosło zamierzony efekt. Wiele dowiedziałem się o buncie ludzi przeciwko brutalnej rzeczywistości lat siedemdziesiątych. (Wiktor I B)
  • Filmy, na których byłem przekonały mnie o brutalności systemu komunistycznego. Dzięki temu doceniam to, co mam. (Mikołaj I B)

Mariola Kallas i Jadwiga Szreter

 

Możesz również polubić…