Egzamin maturalny 2025 – podstawowe informacje
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE – strona w trakcje aktualizacji
- Egzamin maturalny przeprowadzany jest dla absolwentów szkół ponadpodstawowych w celu uzyskania świadectwa dojrzałości.
- Od roku 2025 zadania egzaminu maturalnego będą sprawdzały poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Informatory (dla poszczególnych przedmiotów) dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
- Egzamin przeprowadzany jest raz w roku w okresie od maja do września zgodnie z opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną harmonogramem:
- maj – termin podstawowy
- część ustna:
- j. polski – od 9.05 do 24.05 (z wyjątkiem 11.05 oraz 16-18.05)
- j. obce nowożytne – od 9.05 do 24.05 (z wyjątkiem 11.05 i 18.05).
- część pisemna:
- czerwiec – termin dodatkowy (dla osób, które z ważnych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły przystąpić do egzaminu w terminie podstawowym)
- sierpień – termin poprawkowy (dla osób, które nie zdały jednego z egzaminów obowiązkowych).
- Absolwenci przystępują do egzaminu z przedmiotów obowiązkowych. Dla przedmiotów zdawanych w części obowiązkowej ustalony został próg zdawalności – 30%.
- język polski (część ustna i pisemna)
- język obcy nowożytny (część ustna i pisemna)
- matematyka (część pisemna)
- Każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym – tzw. przedmiot dodatkowy. Absolwent może podejść do egzaminów z przedmiotów dodatkowych z maksymalnie pięciu przedmiotów.
- Wyniki egzaminu maturalnego stanowią podstawowe kryterium rekrutacji na studia wyższe.
- Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu ma prawo do ponownego przystąpienia do tego egzaminu przez okres pięciu kolejnych lat.
- Absolwent, który zdał egzamin maturalny i otrzymał świadectwo dojrzałości ma prawo do ponownego przystąpienia do egzaminu – aby podwyższyć wcześniej uzyskany wynik lub napisać egzamin z przedmiotu, z którego wcześniej nie zdawał matury.
TERMINY
- 11 września 2024 – spotkania dyrekcji szkoły z uczniami i uczennicami klas czwartych, zapoznanie z podstawowymi informacjami na temat egzaminu maturalnego oraz możliwymi sposobami dostosowań warunków i formy egzaminu,
- 11 września 2024, godz. 17.30 – spotkanie dyrekcji szkoły oraz wychowawców z rodzicami i opiekunami uczniów i uczennic klas czwartych, zapoznanie z podstawowymi informacjami na temat egzaminu maturalnego oraz możliwymi sposobami dostosowań warunków i formy egzaminu,
- do 2 października 2023 – złożenie przez uczniów i uczennice klas czwartych wstępnych deklaracji maturalnych w systemie eDeklaracje ZIU
- do 7 lutego 2024 – złożenie przez uczniów i uczennice klas czwartych ostatecznych deklaracji maturalnych w systemie eDeklaracje ZIU. Brak złożenia deklaracji ostatecznej skutkuje potraktowaniem deklaracji wstępnej jako ostatecznej.
- do 9 lutego 2024 – poinformowanie ucznia na piśmie o wskazanych sposobach dostosowania form i/lub warunków przeprowadzenia egzaminu maturalnego,
- do 14 lutego 2024 – złożenie przez ucznia oświadczeniu o korzystaniu lub rezygnacji z zaproponowanego sposobu dostosowania.
- W przypadku pojawienia się okoliczności wpływających na konieczność dostosowania warunków przeprowadzenia egzaminu maturalnego po terminie 14 lutego 2024 należy niezwłocznie informować o tym dyrektora szkoły.
E-DEKLARACJE
- Uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego w 2025 roku deklaracje maturalne składają w systemie ZIU eDeklaracje.
- Uczniowie i uczennice klas czwartych podczas spotkań z dyrekcją szkoły otrzymają loginy i hasła niezbędne do zalogowania się do platformy. W przypadku braku dostępu prosimy o kontakt z sekretariatem.