„W szkole Sokratesa”. Podsumowanie współpracy z Instytutem Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetem Gdańskim

W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy etap projektu „W szkole Sokratesa”, organizowanego przez Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach działań projektowych, młodzież uczęszczająca na zajęcia z zakresu filozofii na poziomie rozszerzonym oraz pozostałe osoby zainteresowane tematyką filozoficzną (m.in. osoby przystępujące do Olimpiady Filozoficznej), brały udział w zajęciach prowadzonych przez kadrę Uniwersytetu Gdańskiego na terenie VI Liceum Ogólnokształcącego.

Wśród prowadzących zajęcia znaleźli się wybitni naukowcy, spośród których niektórzy są absolwentami naszego liceum. Zajęcia w pierwszym semestrze obejmowały następującą tematykę:

  1. Nauczanie sofistów” oraz „Filozofia nauki Karla Poppera i Thomasa Kuhna”, mgr Krystyna Bembennek, UG, koordynatorka projektu, 26.09.17.
  2. Cnota i wiedza w nauczaniu Sokratesa” oraz „Monadologia Leibniza”, dr Iwona Krupecka, UG, 03.10.17.
  3. Idealizm Platona” oraz „Pojęcie i rodzaje definicji”, dr Maria Urbańska-Bożek, SWPS, 10.10.17.
  4. Nauczanie Platona w kontekście dialogu pt. „Menon” oraz „Filozoficzne pojęcie języka”, dr Marek Pepliński, UG, 17.10.17.
  5. Metafizyka Arystotelesa” oraz „Pojęcie wiedzy w nauczaniu Arystotelesa”, dr Martyna Koszkało, UG, 24.10.17.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy (młodzież z klasy 1b, 2b, 2e, 3a, 3b, 3c), mieli szansę rozwijać filozoficzną pasję i pogłębić wiedzę z zakresu humanistyki. W drugim semestrze nauki odbędzie się kolejny cykl wykładów. Zapraszam serdecznie!

Maria Łojek-Kurzętkowska, nauczycielka filozofii i etyki, szkolny koordynator projektu.

You may also like...