I Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa „Zdolni z Pomorza”

18 listopada na Politechnice Gdańskiej odbyła się I Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa „Zdolni z Pomorza” pt. „Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy”.

Szymon Budzisz i Szymon Zajda uczniowie klasy IIe przygotowali referat pt.” Sztuczna inteligencja a świadomość – czy robot może stać się człowiekiem (i odwrotnie)?”

Świadomość to pojęcie definiowane przez biologów, psychologów, filozofów a nawet fizyków kwantowych. Jednak czy znamy jej prawdziwą naturę? W referacie przedstawiona została teza, że świadomość i sztuczna inteligencja mogą w przyszłości przysporzyć nam wiele problemów oraz spowodować liczne dylematy etyczne, dlatego warto już teraz rozważyć pewne kwestie. W referacie uczniowie spróbowali ukazać, jak rozległy jest to temat oraz zaproponować możliwe wersje wydarzeń i trudności z nimi związane. Zaprezentowana została wizja rzeczywistości, w której ludzie są nieśmiertelni, ponieważ odkryli sposób na przeniesienie świadomości do komputera oraz konsekwencje, jakie miałaby taka sytuacja. Referujący postarali się odpowiedzieć na pytania: „Czy robot może równać się z człowiekiem ?” oraz „W jaki sposób żywe komputery mogą zagrozić ludzkości ?”

Gratuluję przedsięwzięcia oraz rozwijania pasji w tej złożonej dziedzinie.

Leszek Wasilewicz

You may also like...