Debata oksfordzka

Debata oksfordzka: „Czy wiedza, którą zdobywamy w polskiej szkole jest martwa?”

Tytułowe – prowokujące do przemyśleń, ale też niezwykle ważne pytanie – zadali sobie w piątek 3 czerwca przedstawiciele klas 1a (mat-fiz) oraz 1c (mat-inf) podczas debaty oksfordzkiej z okazji Dnia Otwartego VI LO. O tym, która z drużyn będzie bronić, a która podważać tytułową tezę, zadecydowało losowanie. Debatę poprowadzili nasi absolwenci: Marszałek – pan Krzysztof Jankowski oraz sekretarz – pan Wiktor Jędrzejewski.

Po stronie Propozycji głos zabrali uczniowie z klasy 1c: Antoni Bryza, Jakub Krywald, Paweł Dudiak i Filip Guść. Drużynę wspierały mentorki – uczennice z klasy 3a – Oliwia Binkul i Dominika Duda. Po stronie Opozycji wystąpili uczniowie z klasy 1a: Tymoteusz Sieg, Szymon Kreft, Igor Kusz i Antoni Czapliński. Opieką mentorską objęły drużynę uczennice z klasy 3d – Zuzanna Gęsich i Marta Kruczalak.

Jury, w którego skład wchodzili absolwenci VI LO w Gdyni – pani Julia Okoń oraz panowie Mikołaj Kozłowski i Jerzy Frankowski, podkreślało wysoki poziom merytoryczny debaty, współpracę zespołową i imponujące umiejętności retoryczne mówców. Ostatecznie, tę niezwykle emocjonującą i zaciętą rywalizację, wygrała drużyna Opozycji. Najlepszym mówcą debaty został trzeci mówca Opozycji – Igor Kusz.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy obu zespołom. Mamy nadzieję, że będziecie kontynuować działania debatanckie. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wspierały debatantów w przygotowaniach. Chociaż nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych osób, szczególne słowa uznania kierujemy do uczniów z klasy 1c: Oskara Góreckiego, Konrada Hołubowicza i Michała Szulca oraz uczennic z klasy 1a: Amelii Błaszczyk, Agaty Dymanowskiej i Magdaleny Krzemianowskiej. Dziękujemy także uczniom i uczennicom z klas 3a, 3b i 3c, którzy poświęcili swój czas na przekazanie nam cennych uwag na temat wystąpień poszczególnych mówców, obsłudze technicznej debaty oraz autorkom relacji filmowej i fotograficznej. Pozdrawiamy także zespoły debatanckie z zaprzyjaźnionego z nami 3 Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, której autorką jest Dominika Duda.

Maria Łojek-Kurzętkowska, nauczycielka filozofii, autorka projektu międzyszkolnego „Młodzi debatują”

 

Możesz również polubić…