Nasi uczniowie na konferencji Youcee w Holandii

W dniach 12-17 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny, wzięli udział Międzynarodowej Konferencji Młodzieży Youcee poświęconej drugiej wojnie światowej, a zwłaszcza operacji Market Garden i bitwie o Arnhem (1944). W konferencji uczestniczyli uczniowie szkół holenderskich (w tym międzynarodowej szkoły w Arnhem), niemieckich, angielskich i polskich. Temat tegorocznej konferencji to “Interdependance in Conflict”. Uczestnicy w czasie spotkań zastanawiali się nad tematami wojny, pokoju, sprawiedliwości i współpracy międzynarodowej. Bitwa o Arnhem (17-26 września 1944 r.) była punktem wyjścia do dyskusji o osiągnięciach Europy od 1944 r., o tym czym jest życie w Europie w 2017 r., czego nauczyliśmy się od czasów II wojny światowej. Częścią konferencji był Armun (Arnhem Model United Nations), w którym nasi uczniowie zabierali głos wcielając się w role reprezentantów Wielkiej Brytanii.

Tak o udziale w konferencji mówią sami uczniowie:

Maja Nadolska kl. II B: „Wyjazd na Armun i wzięcie udziału w projekcie YOUCEE przerosło moje oczekiwania. W trakcie całego wydarzenia nigdy się nie nudziłam, cały czas działo się coś interesującego. Ludzie okazali się być bardzo mili i pomocni. Cały wyjazd był świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy jak i możliwością sprawdzenia swoich umiejętności językowych”.

Kacper Zienowicz kl. III B: „Projekt Youcee bardzo mi się podobał. Dzięki Armun można było poznać na własnej skórze jak działają komisje ONZ. Oprócz ciężkiej pracy i odrobiny nerwów związanych z publicznym wystąpieniem mieliśmy okazję poznać historie tego miejsca. Uczestnictwo w uroczystościach upamiętniających wydarzenia września 1944 było zarówno wzruszające jak i pouczające.

Przemysław Sawoniuk II E: Udział w konferencji YOUCEE niezmiernie mi się podobał. Mogłem sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego jak nawiązać międzynarodowe znajomości. Niezwykłym przeżyciem był też udział we wszystkich uroczystościach związanych z 73 rocznicą operacji Market Garden. Wyjazd ten zdecydowanie był jednym z lepszych, w których brałem udział.

Julia Szczecka  kl. II B: Wyjazd do Holandii i uczestnictwo w międzynarodowej konferencji YOUCEE zostanie w mojej pamięci na długo. Poznaliśmy tam cudownych ludzi, doświadczyliśmy na własnej skórze jak wyglądają obrady ONZ podczas ARMUNa. Niezwykłym doświadczeniem było także uczestnictwo w uroczystościach upamiętniających wydarzenia września 1944. Spotkaliśmy tam weteranów, którzy brali udział w walkach podczas operacji Market Garden, mogliśmy z nimi porozmawiać i powiedzieć „dziękuję”.

Olga Stolarczyk kl. III B: Wyjazd do Holandii na Międzynarodową Konferencję Młodzieży YOUCEE był świetnym przeżyciem. Poza zwiedzeniem części obcego kraju, mieliśmy możliwość poznania ludzi z różnych stron świata, wymienienia się doświadczeniami, porównania naszych kultur czy po prostu spędzenia miło czasu. Sama konferencja i przygotowania do niej pozwoliły nam poznać bliżej formułę i główne założenia MUNu, a ostatecznie samemu poczuć się jak delegacja jednego z krajów biorących udział w debacie. Udział w ceremoniach upamiętniających walki z okresu drugiej wojny światowej w ramach operacji Market Garden także na długo pozostaną w pamięci. Wspaniali ludzie, super atmosfera.

 

Możesz również polubić…