Wymiana polsko-niemiecka

We wrześniu 2018 roku klasy drugie odwiedziły zaprzyjaźnioną z naszym liceum szkołę w Obersbach w Niemczech. Wymiana odbywała się w dniach 29.09.2018 – 06.10.2018. Naszą podróż zaczęliśmy w Gdyni Głównej wcześnie rano z godzinną przesiadką w Berlinie skąd pojechaliśmy prosto do Norymbergi. Z Dworca odbierały nas nasze przybrane na cały tydzień rodziny.

Pierwszy dzień był poświęcony na zapoznanie się z nimi. Niektórzy pojechali do Zoo,aquaparku, zwiedzali muzea, inni na spacery po okolicy czy wycieczki krajoznawcze, a jeszcze inni aktywnie zaplanowali czas na koncercie, kursie tańca czy zajęciach samoobrony. W poniedziałek zaczynała się szkoła, więc towarzyszyliśmy naszym Niemcom podczas pierwszej lekcji. Następnie zwiedzaliśmy naszą polską grupą przeróżne miejsca i atrakcje. Po powrocie popołudnia były do indywidualnej dyspozycji według harmonogramu domowników. Jeśli chcieliśmy mogliśmy razem uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych takich jak samoobrona czy nawet udzielać się w świetlicy w ramach wolontariatu. Oczywiście nie mogło zabraknąć wyprawy do sklepów po pamiątki, ubrania czy słodycze. Z porozumiewaniem się nie było większych problemów. Rozmawialiśmy po angielsku lub po niemiecku. Większość wybrała pierwszą opcję, jednak znalazły się osoby, które próbowały swoich germańskich umiejętności. Niezwykle przydatne okazało się
porozumiewanie “na migi”. Przemowy dyrektora szkoły i wykłady przewodników biegle tłumaczył nasz germanista

Wrażenia z wymiany mamy pozytywne i miło wspominamy ten tydzień. Na przyjazd naszych Niemców do Gdyni niektórzy z nas już mają plany: od wycieczki do Orłowa, obiedzie w ulubionej naleśnikarni po zajęcia w JumpCity czy terning aikido.
Gdynia/Polska » 30.03.2019 – 06.04.2019

Aleksandra Lewko

You may also like...